Godinama unazad, svakog dana po dva lekara napuštaju Rumuniju. Zbog toga su mnoga odeljenja po bolnicama zatvorena, a oni koji ostaju rade u teškim i nebezbednim uslovima. Jedan od najdramatičnijih slučajeva dogodio se kada se prošle godine urušilo porodilište u Temišvaru – jedino mesto u zapadnoj Rumuniji gde su mogli da se spasu životi najmlađih beba. Zgrada, stara skoro 130 godina, doslovno se raspadala, a lekari su upozoravali da je samo pitanje vremena kada će se nešto loše desiti. Nažalost, bili su u pravu – zgrada se urušila, a bolnica je zatvorena.
Mihaela Țunescu i Gabriela Olariu, lekarke koje su godinama radile tamo, svedočile su o strašnim uslovima – svetski standardi rada, ali uslovi iz 19. veka. Gabriela je ostala u Rumuniji uprkos ponudi da ode u inostranstvo, nadajući se promenama koje nikad nisu došle. Trudnice su bile primorane da se porađaju u privatnim bolnicama ili da putuju u druge delove zemlje.
Nakon zatvaranja porodilišta, činilo se da se ništa ne menja, osim što je potpisan ugovor da se deo porodilišta preseli u prostor privatne bolnice. Lekari su i dalje radili u neadekvatnim uslovima – neki čak i u podrumima.
Jedna od svetlih tačaka u priči je Daniel Skipor, otac prevremeno rođene bebe, koji je zajedno sa grupom volontera renovirao 400 kvadratnih metara bolnice – deo koji je tokom pet godina spasio mnoge živote.
Uprkos svim naporima i požrtvovanosti, sistem se nije promenio. Sve više lekara i medicinskog osoblja napušta Rumuniju – neki od njih sada rade u bolnicama u Beču, gde se, simbolično, u pojedinim ustanovama govori gotovo isključivo rumunski. Odlaze ne samo lekari, već i pacijenti, koji više ne veruju domaćem zdravstvu. Statistika je poražavajuća – skoro 40% lekara školovanih u Rumuniji sada radi u inostranstvu.